Negyven évvel ezelőtt jelent meg a Kozmosz Fantasztikus Könyvek első darabja. A sorozat később nevet váltott, a szerkesztői által összeállított magazin után Galaktika Fantasztikus Könyvekre keresztelték át. Bárhogy hívták is azonban, mindig egyazon cél vezérelte: a hazai és külföldi SF legjavát megismertetni az olvasókkal. A fantasztikus irodalom klasszikusai és legfrissebb irányzatai is bemutatkozhattak lapjain, a legfőbb szerkesztési elv pedig a sorozat tarkaságát, sokoldalúságát és az értékek közvetítését tartotta szem előtt.
Az eltelt negyven esztendő alatt 199 kötetünk jelent meg, és most, hogy e kerek számról méltóképpen emlékezzünk meg, kétszázadikként egy antológiát állítottunk össze olyan szerzők elbeszéléseiből, akik fontos szerepet játszottak-játszanak szerkesztőségünk életében. Huszonnégy írás, amelyek most jelennek meg először magyarul nyomtatásban. Jó szórakozást, ünnepeljük együtt olvasással az elmúlt negyven évet, és az előttünk álló, egyelőre csak az SF-írók által ismert jövőt!
Hazánkban a sci-fi műfaj elválaszthatatlanul összekapcsolódott a korábban Kozmosz fantasztikus könyvek, jelenleg pedig Galaktika fantasztikus könyvek néven futó sorozattal. A széria idén negyven éve, hogy útjának indult azzal a céllal, hogy prezentálja a magyar olvasók számára a világ tudományos-fantasztikus irodalmi termésének legjavát. Küldetését az elmúlt időszakban sikerrel teljesítette mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy immár a kétszázadik kötet kiadására kerülhet sor keretei között. A szerkesztők a kettős jubileum alkalmából egy válogatással lepték meg olvasótáborukat: az antológiában a legnépszerűbb, legfontosabb szerzők rövidprózai írásai kaptak helyet. A kötetben olvasható elbeszélések mindegyike különleges a maga nemében, vagy amiatt, mert már sci-fi klasszikussá nemesült, vagy pedig annak okán, hogy eleddig nem volt magyarul olvasható. A repertoárban az olyan neves külföldi szerzők mellett, mint Isaac Asimov, a Sztrugackij-testvérek, Robert Charles Wilson és Szergej Lukjanyenko, a műfaj hazai képviselőinek (Nemere István, Kasztovszky Béla, Kánai András, László Zoltán, Takács Boglárka, Szélesi Sándor stb.) egy-egy novellája is szerepel.