Amikor 2014 decemberében a brit kormány közzétette az utolsó, sorban harminckettedik ágazati riportját az Egyesült Királyság és az Európai Unió közötti szakpolitikai hatáskörmegosztásokkal kapcsolatos állásfoglalások, a brit érdekek és a jövőbeli kihívások tekintetében, kétségtelenül a valaha volt legnagyobb kormányzati háttérelemző munka ért a végére. David Cameron kormányának ma már igen vakmerőnek ítélhető, az unióval való hatáskörmegosztás pozitív és negatív következményeinek feltárására irányuló vállalkozása egy hatalmas szakpolitikai tanulmányfolyamot eredményezett.
A kormányzati riportok átfogó, horizontális képet adnak az egyes területekről. A tanulmányok nem csupán szakértők bevonásával készültek, hanem valamennyi ágazat tekintetében megszólították az érintettek széles körét, a kormányzati háttérintézményeket, nonprofit szervezeteket, az akadémiai szférát vagy épp a gazdasági élet szereplőit is.
Jelen kötet célja e tanulmányok, ágazati riportok szintetizálása, összefoglalása, a legfontosabb megállapítások kiemelése. A kötet a Brexit historikus bemutatását követően mind a harminckét ágazati riportot ismerteti, egyrészt a hatáskörmegosztás jelenlegi helyzetét és kihívásait, másrészt a kapcsolódó brit érdekeket, valamint a jövőbeli kihívásokat. A kötet az álláspontokat és következtetéseket összegzi, amelyek kétségtelenül országfüggetlenül tanulságokkal szolgálhatnak valamennyi uniós tagállam számára a tagság, valamint a felek közötti hatáskörmegosztás előnyeit és hátrányait illetően