Jules Verne
Jules Verne, a tudományos-fantasztikus irodalom egyik megteremtője, kezdetben nélkülözések közepette élt, sokféle munkát vállalt, miközben színdarabokat írt – kevés sikerrel. Barátja, Alexandre Dumas azonban mindig bátorította, ami sokat jelentett számára. Az áttörést Az öt hét léghajón című regény hozta meg számára 1862-ben, amely nemcsak ismertséget, hanem anyagi biztonságot is hozott. Kiadója, Jules-Pierre Hetzel húszéves szerződést kötött vele, ettől kezdve Verne szinte csak az írásnak élhetett.
Regényeiben valós tudományos ismereteket és felfedezéseket dolgozott fel, majd ezeket képzeletével továbbgondolva teremtett lenyűgöző világokat. Műveiben gyakran a valóság és a fantázia határán mozgott, így alapozta meg a modern sci-fi irodalmat. Legkiemelkedőbb művei a Grant kapitány gyermekei, Nemo kapitány és A rejtelmes sziget trilógiája, de örök klasszikus lett a Nyolcvan nap alatt a Föld körül, az Utazás a Föld középpontja felé vagy a Sztrogoff Mihály is.
Verne magyar vonatkozású regényei – mint a Sándor Mátyás, A dunai hajós, Várkastély a Kárpátokban vagy Storitz Vilmos titka – különösen kedveltek hazánkban. Ezek hősei gyakran a szabadságért és igazságért küzdenek, ahogyan Verne maga is szót emelt a gyarmatosítás és rabszolgaság ellen. Bár kortársai között is voltak kritikusai, a legtöbben – Zola, Balzac, Gorkij, vagy épp XIII. Leó pápa – elismerték munkásságát. Művei hatása a magyar irodalomban is tetten érhető, például Jókai Mór vagy Karinthy Frigyes írásaiban.
Műveit világszerte közel 200 filmben dolgozták fel és az UNESCO szerint Verne az egyik legtöbbet fordított szerző, könyvei 148 nyelven jelentek meg. Illusztrációit gyakran Édouard Riou készítette.