Vannak könyvek, amelyeknek a címe olyan tömören képesek összefoglalni a tartalmát, hogy szinte emblematikusan föléje is emelkednek. (Mint például Turgenyev Apák és fiúkja.) Ezek közé tartozik Lucy S. Dawidowicz (1915-1990) amerikai történész Háború a zsidók ellen (The War Against The Jews) című könyve, a holokauszt-irodalom egyik klasszikus műve. (Először 1975-ben jelent meg, s azóta több mint húsz nyelven, számtalan kiadásban.) A mű revelatíven bizonyítja, hogy a zsidók elpusztítása a második világháborúban egy külön háborúnak számított, még ha a tengelyhatalmak és szövetségesek háborújával párhuzamosan zajlott is le.
Ugyanis ezt a zsidók, azaz: a zsidó nép ellen vívták. Nem hagyományos eszközökkel és nem hagyományos célokért. Itt nem játszottak szerepet határok, megszerezni kívánt területek, gazdasági vagy stratégiai célok s nem ütköztek össze hadseregek. Az egyedüli, ókorból itt maradt, egész Európában meghonosodott, befogadó népeihez asszimilálódott - és ezért védtelen - zsidó nép és kulturális öröksége kiirtásáért folyt ez a háború - szinte a kontinens egész területén, szinte az összes államát és társadalmát bevonva a gyökeres kiszántás mozdulataiba. Ezért joggal tárgyalandó külön s egyedi jelenségként - nem a népek, hanem az ember történetének tragikus fordulataként.
Kiadónk a magyar holokauszt 70. emlékéve alkalmából újra közzéteszi ezt a munkát, hogy az új nemzedékek is megismerhessék a 20. századi apokalipszis történetét - mindenekelőtt annak különös jellegét.