Ignácz Rózsa (1909?1979) ?erdélyi trilógiájának? (Anyanyelve magyar, Született Moldvában) harmadik kötete a Rézpénz, amelynek témája vélhetoen önéletrajzi elemekbol is vétetett.
A történet egy tehetséges fiatal magyar színészno, Türje-Szász Klári és egy nos ember, Deák Ádám feltaláló ezermester szerelme köré szövodik. Deákot rábeszélik, hogy hamisítson román pénzt, réz húszlejeseket. A cél Erdély függetlenítése lenne mind Magyarországtól, mind pedig Romániától. Deáknak el kell buknia, éspedig a legváratlanabb módon: a román nyelvu tárgyalás során felmentik a vád alól, azzal a magyarázattal, hogy a székely ember tehetségtelen, eredeti gondolatai nincsenek, és így csakis a zseniális felbujtót, a román Moganut érheti jogos büntetés. Ez a ?felmento beszéd? az uralkodó román nemzetiség leglesújtóbb véleménye a magyarságról.
A míves stílusban megírt, fordulatos cselekményu regény annak a nemzedéknek az életérzését eleveníti föl, amelynek hétköznapjait végzetesen szétzilálta az elso világháborút követo világpolitika, s amely ma is a túlélés ezernyi leleményével keresi a megmaradás, az önmagára találás rejtett ösvényeit.