A tatárjárás (1241?42) Magyarország történelmének egyik legnagyobb pusztítása, nemzeti tragédiaként került be a történetírásba és a köztudatba. A legújabb kutatások ugyanakkor arra is engednek következtetni, hogy a tragédia nem volt olyan nagymértéku, mint eddig hittük. A dúlás után hazatéro IV. Béla bár megfogyatkozott, de semmiképpen sem megtört népet talált a Kárpát-medencében. Magyarország hadereje olyannyira eros maradt, hogy a király a ?második honalapítás? mellett agresszív, terjeszkedo külpolitikát, többfrontos hadjáratokat folytatott. Országunk a tatárjárás iszonyata után is a térség meghatározó nagyhatalma maradt.
Urbánszki László IV. Béla uralkodásának ezt a második, tatárjárás utáni küzdelmekkel teli korszakát örökíti meg regénysorozatában. Történelmi tanulmányainkból tudjuk, hogy II. (Harcias) Frigyes osztrák herceg 1241-ben kizsarolta a mongolok elol menekülo királyunktól három határszéli megyénket. Nem annyira közismert azonban az, hogy Frigyes, kihasználva a kivérzett ország gyengeségét, 1242 tavaszán lerohanta Pozsony vármegyét. IV. Béla ekkor még Dalmáciában tartózkodott, a megye nem számíthatott külso segítségre. A reménytelen helyzetben lévo Hont-Pázmány Ehellos megyésispán, a hatalmát és övéit félto nagyúr minden lehetoséget kénytelen kihasználni védekezés közben. Nemtelen, sot aljas dolgokat is el kell követnie, sok szenvedést bocsátva arra a népre, amelyet meg akar óvni, hogy reménye legyen a gyozelemre. Hajnalig imádkozva bánja buneit, melyeket újra meg újra elkövet, hogy népét megvédje.
A regény a mongol kivonulást követo hónapokkal folytatja a szerzo elozo, Vérszagra gyul címu kötetének történetét. Bene falu élethalálharcának veteránjai, boldogulásukat keresve a Felvidékre mennek, ahol újra harcba kényszerülnek. Ezúttal láncpáncélos, majdnem sebezhetetlen óriásokkal kell viaskodniuk, bár ok csak élni akarnak. Látszólag védtelen embereket is harcba kényszerít szeretteik halála, és újra bebizonyosodik, hogy a ?veszett farkasként küzdo parasztok, halászok, pásztorok tettei olykor a csataterek hosi eseményeit is felülmúlják.?