BBC History 2025/04. Lapszámajánló
A BBC History történelmi magazin áprilisi számában a Szent Korona különleges és fordulatos históriáját mutatjuk be a 13. századtól a 20. századig. A Szent Korona történetét 6 elismert hazai történész legfrissebb kutatásai alapján dolgozzuk fel.
A magyar királyok koronája több mint 800 év alatt megpróbáltatások sorát vészelte át. Szemlénket a Szent Korona kalandozásainak áttekintésével kezdjük, és felmérjük, Mohács, Arad vagy Trianon előtt és után milyen viszontagságokat kellett megélnie. Közelebbről, mélyrehatóbban vizsgálva ugyanis még szembetűnőbb, hogy hazánk történelmének fordulópontjain szinte mindig központi szerepet töltött be.
Címlaptémák
A SZENT KORONA PÁRATLAN KALANDJAI – Pálffy Géza a legújabb vizsgálatok alapján teszi mérlegre a magyarság legfőbb kincsének egészen a 20. századig tartó hányattatásait.
HOL VOLT, HOL NEM VOLT AZ ANJOU- ÉS A ZSIGMOND-KORBAN? – A Korona 14–15. századi sorsát, a viszálykodó trónkövetelők, királyok és főnemesek tetteit Skorka Renáta idézi fel.
KORONÁNK A SZULTÁN MARKÁBAN – A mohácsi csata után nem sokon múlt, hogy a koronázási ékszerek örökre elvesszenek. Varga Szabolcs foglalja össze a Korona 1526–1529 közötti kálváriáját.
ORSZÁGJÁRÁS BETHLEN GÁBOR FEJEDELEMMEL – A Szent Korona legkülönlegesebb hazai országjárása – mutat rá Pálffy Géza – a 17. század első felében történt, miután Bethlen Gábor birtokába jutott.
ZŰRZAVAR AZ 1848–1849-ES SZABADSÁGHARC IDEJÉN – Kossuthék nem bántak kesztyűs kézzel a Koronával, később Ferenc József hadbírója csak spicli segítségével bukkant rá. A fordulatos történetet Hermann Róbert eleveníti fel.
MÚZEUMBA HELYEZNI? MEGSEMMISÍTENI? ELADNI? – Vörös Boldizsár írásából kiderül, mit gondoltak róla és mit tettek a Koronával az őszirózsás forradalom, a népköztársaság és a Tanácsköztársaság alatt.
További cikkek
CULLODEN MOOR: A SKÓT KLÁNOK VÉRMEZEJE – 1746. április 16-án az angol haderő végső csapást mért a skót felkelőkre. Culloden Moornál nemcsak a felföldi hadsereg, de a több évszázados klánrendszer is örökre sírba szállt. Túróczi Tamás elemzése.
AKI „FELFEDEZTE” SKÓCIÁT – Annika Bautz azt állítja, hogy a Skóciáról alkotott képünk még ma is zömmel Walter Scott kirobbanó sikert arató, korszakos regényein alapul.
LÉTEZETT-E ARANYKOR? – Az emberi természethez tartozik, hogy rózsaszín szemüvegen át látjuk a múltat. De lehet-e aranykornak nevezni bármelyik korszakot? Robert Blackmore esszéje.
Rovatok
ÉVFORDULÓK – 210 éve született Otto von Bismarck, a Vaskancellár, 120 éve jött világra József Attila és 70 éve hunyt el Albert Einstein. Kovács Szabolcs válogatása.
ÚJ SOROZAT: LEGENDÁS PARANCSNOKOK – Kovács Szabolcs a halálos ellensége, Rommel által is nagyra tartott George Patton amerikai tábornok pályafutását és tetteit mutatja be.
FESTMÉNYEK TITKAI – Kenessei András egy-egy festményt igyekszik szóra bírni az európai művészet elmúlt hatszáz évének terméséből, ezúttal Georges de la Tour Jézus születése című vásznát.
BÁMULATOS ÉLETRAJZOK – Pamela Roberts egy antiguai születésű kiváló pap és polihisztor tudós, James Arthur Harley pályafutását vázolja fel, aki szinte mindig felborzolta a kedélyeket.
TÖRTÉNELMI VÁROSOK – Velence, a kereskedőbirodalom egykori központja most a turisták kedvelt célpontja, mégis képes meglepni látogatóit. Elizabeth Horodowich öt rejtett ékkövet tár a szemünk elé.
KI GONDOLNÁ? – Történelmi érdekességek és új felfedezések.