Nincs engedélyezve a javascript.

Hans Rath: Az ördög is csak ember könyvajánló

ordog.png

Igazság szerint egy könnyed és szórakoztató könyvre vágytam, amikor Hans Rath regényét a kezembe vettem. Nos, ezt mindenképpen megkaptam, azonban rá kellett döbbennem, hogy ez a kötet sokkal több ennél. Rathnak a legnagyobb fegyvere, hogy komolyabb morális témákat feszeget, mindezt humorosan, kissé balga karakterekkel, akiket nem kezdünk el szívből gyűlölni, egyszerűen elfogadjuk őket minden esetlenségükkel, minden gondjukkal, minden stiklijükkel. Manapság az emberek csak a pénzt látják. Hajszolják a sikert, a gazdagságot, a szerelmet. És ezért képesek olyan dolgokat megtenni, ami elfogadhatatlan, amitől eltűnik belőlük az emberi méltóság, a becsület. Rath leginkább erre próbál rávilágítani: egy kevéske pénzért, akár a lelkünket is képesek vagyunk eladni. Azonban ezt igazán szórakoztatóan és élvezhetően tálalta. Tehát – kedves olvasó –, ha a kezedbe veszed, akkor ne vérfagyasztó jeleneteket képzelj el, ahol az ördög tüzet okád és szarvakat növeszt, esetleg a kénköves pokolba juttat el. Nem-nem! Ez egy modern ördög, aki emberi formában jelenik meg és próbál alkut kötni. Ő maga is elismeri, hogy már a pokol sem a régi, és próbál a 21. századdal lépést tartani. Ezt nézve már előre sejthető, hogy ez a könyv több vicces pillanatot is okoz nekünk, olvasóknak.

Dr Jakob Jakobi pszichoterapeuta egy olyan embernek próbál segíteni, akinek szent meggyőződése, hogy az ördög átkozta meg. Felesége folyamatosan csalja, minden gondja és baja erre vezethető vissza. Jakob próbálja elmagyarázni, hogy a neje nem azért csalja őt fűvel-fával, mert az ördöggel cimborál, de úgy tűnik, a páciense teljes mértékben megvan erről győződve. A doki nem is igazán merül bele ebbe a témába. Éli egyszerű kis életét, próbál segíteni exének a jelenlegi kapcsolatában, közben a saját viszonyát is próbálja kordában tartani, hisz a barátnője házas. Apró-cseprő gondok, amikkel ő ki van békülve. Azonban betoppan az életébe valaki. A férfi kitartóan próbál egy találkozót összehozni Jakobival. A pszichoterapeuta viszont mindenre számít csak arra nem, amit a jövő tartogat számára. Anton Auerbach szeretné megvenni a lelkét, mert ő az ördög küldöttje. Jakobi természetesen belemegy a „játékba”, érdekli, hogy leendő páciense milyen tévképzetekben szenved. Eleinte még viccesen dobálóznak a milliókkal, amit Anton állítólag bármikor képes előteremteni, csak alá kell írnia a szerződést. Aztán felmerül egy név: Abel Baumann. Ezt a férfit három évvel ezelőtt kezelte Dr Jakobi. Istennek képzelte magát. Sajnálatos módon nem sikerült rajta segíteni, mert Abel önkezével vetett véget az életének. Ám ez a név valamit elindít a dokiban, ami miatt egyre jobban érdekli, hogy ki is lehet az ördög, és miért akarja ilyen nagyon az ő lelkét. A másodikra egyszerű a válasz: mert találkozott Istennel. Az első kérdés már más téma, de Anton belemegy, hogy összehozzon egy találkozót magával, az ördöggel.

A találkozó előtt Jakobi betér egy templomba, ahol megismerkedik Roberto Atyával. Ez a találkozás kissé mulatságosra sikeredik, melynek végére a doktor igencsak illuminált állapotba kerül. Így érkezik meg egy hotel szállodájába, a 666-os szobába. Ez a színjáték már egészen zseniális, tekintve a szoba számát, majd az utána történő eseményeket. Jakobi természetesen semmi esetre sem hajlandó eladni a lelkét, ráadásul nem hisz abban, hogy akivel társalog, az ténylegesen a pokol ura. Ezzel viszont önmagára haragítja az ördögöt, aki biztosítja róla, ezután sok váratlan dologra számíthat.

És igen, beindul az események láncolata. A „játék” során képbe kerül Ellen, Jakob volt felesége, aki mindenképpen gyereket szeretne, és nagyon úgy tűnik, hogy bármire képes azért, hogy végre teherbe essen. Kretzer kisasszony, Jakobi titkárnője, aki nem talál magának szerelmet. Majd betoppan a könyv elején megismert felszarvazott férj is, aki nem várt hírrel és kellemetlen meglepetéssel szolgál a pszichoterapeutának. Roberto atya a történet folyamán jó barátságot köt a dokival, és együtt próbálnak megoldást keresni a hirtelen megjelenő stigmákra vagy éppen arra, hogy űzzék ki a gonoszt az „ördögből”.

Számtalan vicces helyzet, üdítő beszélgetés és rengeteg filozofálás kap helyet ebben a könyvben, mindez mulatságos, ugyanakkor drámai hangvételben is. Egy esős, bevackolós napon tökéletes kikapcsolódást nyújthat Az ördög is csak ember című könyv.

 

Írta: Anarchia Könyvblog