1991
Beteges felszínesség
Talán így lehetne a leginkább jól megragadni Bret Easton Ellis legnagyobb sikerű művének lényegi problémakörét. Az 1980-as évek végére Patrick Bateman tudatát szisztematikusan sorvasztotta el a kapitalizmus státuszszimbólumának számító Wall Street és annak minden hozadéka. A húszas évei közepét taposó negatív hős egy jóképű, kisportolt testalkatú, társadalmi axiómák szerint élő kirakatbankár, akinek a könnyen emészthető, mainstream zenei irányzat, valamint a reggeli ezer hasprés és a tökéletesen ránctalan bőr jelenti az állandó motivációt a mindennapokhoz. Bateman játszi könnyedséggel képes vért ontani, ha nem sikerül asztalt foglalnia a Dorsiában, vagy ha munkatársa névjegykártyája impozánsabb külalakkal rendelkezik, mint az övé. Miközben a kilátástalan felső-középosztály-szindrómával küzdő és kokainmámortól tettre kész Patrick sorra szedi áldozatait, legyenek azok prostituáltak, hajléktalanok vagy kollégák – az Evelynnel folytatott gyengéd szálak nélküli, fájdalmasan üres párkapcsolatából és a presztízs nyújtotta luxus béklyóiból képtelen kimenekülni, ez pedig rengeteg emberéletet követel.
Bret Easton Ellis Amerikai psychoja csontig hatolóan egyedi stílusú.
A narratív vonalvezetés szerelmeseinek kötelező alapmű a kortárs irodalomban. A történet problémaköre, vagyis a téves értékítélet és fontosságtudat a nyolcvanas évek végétől folyamatos leszállóágú irányt vett, az Amerikai psychonak tehát ezért van létjogosultsága. A rejtett utalásokkal tarkított könyv egy hatalmas hidat képez a jelenkori társadalom nihilizmusa és ennek lehetséges kimenetele közt.
Történet egy olyan világról, amelyben eldönthetetlen, hogy mi a helyes és valódi.
“All it comes down to is this: I feel like shit but look great.” ― Bret Easton Ellis, American Psycho
Bret Easton Ellis regénye a nagyközönség számára is elérhetővé tette a tömegkultúrával elárasztott tudat hiperrealista ábrázolását.
Rendeld meg még ma a könyvet, hogy akár már holnap bele kezdhess! Garantáltan nem fogod tudni letenni.
Írta: Kovács Krisztián