A kortárs magyar irodalom izgalmas, sokszínű, és minden új hanggal tovább gazdagodik. A legfiatalabb szerzőgeneráció pedig különösen ígéretes - érzékenyen rezonál a világra, bátran kísérletezik, és miközben reflektál a múltra, sajátos nyelvet és látásmódot hoz a jelenbe. Most négy olyan fiatal magyar írót mutatunk be, akik nemcsak publikálnak, hanem már kötetekkel is bizonyították: itt az idő rájuk figyelni.
Szeder Réka 1996-ban született Budapesten, jelenleg Szegeden él. Verset, prózát és fordítást is publikál, többek közt az Irodalmi Jelen, a Prae, az Alföld vagy épp a Tiszatáj hasábjain. Friss hang, aki első verseskötetét Sziszüphé címmel jelentette meg.
Második könyve, a Mi majd másképp már a prózai világban mutatja meg, milyen erő lakozik benne: egy család három generációját nyolc perspektíván keresztül láttatja, miközben felszínre törnek a titkok, traumák és elhallgatások. Az írásai érzékenyek, pontosak, és mintha mindig egy lépéssel közelebb vinnének ahhoz, amit mindannyian hordozunk: a hibás mintákhoz, a családi hallgatásokhoz, az öröklött fájdalmakhoz és a vágyhoz, hogy egyszer tényleg másképp legyen.
A 1998-ban született L. Takács Bálint írásai olyan, mintha egy groteszk látomás és egy nosztalgikus tévéfilm keveredne bennük. A szabadbölcsész szakon tanuló szerző a prózai világot választotta: novellák, drámák, sőt forgatókönyvek is fűződnek a nevéhez.
Inváziós fajok című kötete egy szürreális, pszichedelikus kalandregény, amely egyszerre tükör és paródia: egy valóságból kifordult filmforgatás története, amely során nádbogarakkal, hallucinogén békákkal és diktatúrákkal kell megküzdeni. A stílusa túlzó, ironikus és zseniálisan popkulturális. Nem ijed meg a hosszú mondatoktól, a brutalitástól vagy az iróniától - sőt, ezek adják írásainak savát-borsát.
Gerencsér Anna 1994-es születésű szerző, az ELTE jogi karán diplomázott, és 2019 óta publikál rendszeresen. Első kötete, Az ajtó másik oldalán, szinte minden oldalon meglepetést tartogat.
Novellái között dinoszauruszok, szfinxek, hűtlen feleségek és időutazók váltják egymást, nem véletlenül: a szerző olyan irodalmi világot teremt, ahol az élet másik oldala mindig ott leselkedik, hol ijesztően, hol meghatóan, de mindig emberien. Gerencsér szövegeiben egyszerre van jelen a humor, a fájdalom és a mindennapok groteszkje és közben minden története arról beszél, hogy a világ nem olyan, mint amilyennek elsőre látszik.
Szabados Attila a legfiatalabb a négy szerző közül, 1999-ben született, diplomáját a Corvinuson szerezte, jelenleg a BME-n tanul. Máris számos irodalmi lapban publikált, első kötete, a Vérsűrűség pedig nemcsak címében, de mélységében is sűrű és megrázó.
A kötet versei olyanok, mint koncentrált fájdalomlencsék: minden sorban ott a szeretet, a veszteség, a test, az idő és a tér tapasztalata. Szabados Attila költészete egyszerre fizikai és szellemi - az olvasó nem kerülheti el a szembenézést a saját hiányaival. Ez a könyv nem a könnyű olvasmányok közé tartozik, de az biztos, hogy nem enged el egykönnyen.
Fedezd fel a fiatal magyar írók könyveit a Book24 kínálatában és találj rá a következő kedvenc olvasmányodra!