Gyereknap – nálunk május utolsó vasárnapján ünnepeljük, és ilyenkor a gyerekeké a főszerep. Játszóterek, parkok, vidámparki élmények, cukorkaillat és hangos nevetés tölti meg az utcákat, a családok pedig közös programokkal kényeztetik a legkisebbeket. De vajon más országokban is ugyanígy néz ki a gyereknap?
A válasz: igen is, meg nem is.
A gyereknap eredete egészen 1925-ig nyúlik vissza, amikor Genfben, a Gyermekjóléti Világkonferencián javasolták először, hogy legyen egy nap, amely világszerte a gyermekek jogaira és boldogságára hívja fel a figyelmet. Azóta számos ország ünnepli, bár eltérő időpontban és módon.
Japánban például május 5-én tartják a gyereknapot (Kodomo no hi), amely hagyományosan a fiúkat ünnepli: a házak fölé ponty formájú zászlókat (koinobori) húznak fel, amelyek a bátorságot és az erőt szimbolizálják. A koreai gyerekek május 5-én kapnak szabadnapot és különleges ajándékokat, miközben szüleik igyekeznek velük minőségi időt tölteni. Törökországban április 23-a a Gyermekek Napja, amit az állam is hivatalosan támogat, sőt, ezen a napon a gyerekek jelképesen átvehetik a parlament és a minisztériumok irányítását – legalábbis játékosan.
Mexikóban május 30-án rendeznek gyereknapot (Día del Niño), amikor az iskolákban különleges programokat szerveznek: tánc, ének, játék, és persze sok-sok édesség várja a diákokat. Egyiptomban és más arab országokban június 1-jén tartják az ünnepet, míg Indiában november 14-én emlékeznek meg a gyermekekről Nehru születésnapján, aki híres volt gyermekbarát politikájáról.
A gyereknap tehát nem csupán játék és vidámság: világszerte fontos üzenetet hordoz arról, hogy a gyerekek minden ország jövőjét jelentik, és méltók a szeretetre, figyelemre, tanulásra és biztonságra.
De hogyan hozhatjuk közelebb a világot a gyerekekhez, hogy megértsék, milyen sokféle módon élnek és ünnepelnek másutt? Az egyik legegyszerűbb és legvarázslatosabb út: a mese.
A következő könyvek segítségével a gyerekek – és velük együtt mi is – olyan helyekre juthatunk el, ahová talán sosem tudnánk elutazni: ősi templomok mellé, varázslatos folyók mentén, sivatagokon és dzsungeleken keresztül, mesés paloták udvarába. Ezek a történetek nemcsak szórakoztatnak, hanem kultúrát, nyitottságot, megértést is közvetítenek – a gyereknap szellemiségéhez hűen.
Trikó, Nyamm és Regina, a három kis dínó levélváltásain keresztül ismerhetjük meg, hogyan élnek a gyerekek a világ különböző pontjain — akár ott, ahol az ivóvíz kincs, az orvosság ritka, vagy az iskola elérhetetlen luxus. A könyv alapja az UNICEF népszerű levelezősorozata, amely rengeteg családhoz juttatta el a világ gyermekeinek történeteit. Most könyvformában minden olvasó számára elérhetővé vált, kiegészülve Regina leveleivel, és QR-kódokkal, amelyek segítségével valódi videókon is megnézhetjük, hogyan telnek ezeknek a gyerekeknek a mindennapjai.
Ez a könyv nemcsak szórakoztat, hanem szemléletet formál. Egyszerre bővíti a tudást és növeli az empátiát — különösen aktuális és fontos egy olyan világban, ahol a gyerekek közötti egyenlőtlenségek hatalmasak. Ráadásul minden megvásárolt példány az UNICEF munkáját is támogatja.
Mi mindent mesélhetnek a folyók? A világ öt híres folyamán végigkalauzoló könyv épp erre ad választ. A Jangce, Rajna, Nílus, Amazonas és Mississippi nemcsak természeti kincsek, hanem kulturális és történelmi örökség hordozói is. Knapman úgy ír róluk, mintha élő mesemondók lennének: a Jangce sárkányokról és delfinekről susog, a Rajna habjai germán hősökről regél, a Mississippi titokzatos csatákról és dinoszauruszokról suttog.
A gyönyörű, kihajtható lapokon végigkövethetjük e folyók teljes útját a forrástól a torkolatig. A gazdag illusztrációk és a lebilincselő szöveg tökéletes kombinációját kínálják annak, hogyan tanuljunk a természetről, történelemről és mitológiáról egyszerre — úgy, hogy közben a gyerekek szinte észre sem veszik, mennyit tanulnak.
Egy könyv, amely valóban beteljesíti a címét: varázslatos utazásra hív a világ meséiben. Európai, ázsiai, afrikai és dél-amerikai tündérmeséket gyűjt egy csokorba, amelyek egyszerre rövidek, szórakoztatóak és tanulságosak. Ezek a történetek nem riogatnak, inkább megnyugtatnak, ellazítanak, és segítenek az esti elalvásban.
Láng Anna illusztrációi minden történetet egyedi hangulattal ruháznak fel, és a gyerekek számára is jól követhető vizuális élményt nyújtanak. A könyv méltó példája annak, hogyan lehet összehozni különböző népek kulturális örökségét úgy, hogy közben a legkisebbek is megtalálják benne a szépet és a jót.
„Hol volt, hol nem volt…” – ha valaki, Benedek Elek, vagyis Elek apó igazán tudta, hogyan kell mesélni. A Csodalámpa című gyűjtemény a híres négykötetes sorozatának legszebb darabjait gyűjti egybe, és olyan országok népmeséit hozza el, mint Spanyolország, India, Izland, Japán, Törökország, vagy éppen Magyarország.
A klasszikus meseformák kedvelőinek igazi kincs: a hősök bátor hercegek, világszép szultánkisasszonyok, varázslatos lények és tanulságos próbatételek szereplői. Olvasás közben nemcsak új kultúrákat, de az irodalom örök értékeit is felfedezhetjük.
Ez a gyönyörű illusztrációkkal gazdagított kötet valódi időutazás és világkörüli kaland egyszerre. Az olvasók Észak-Amerika indián meséitől kezdve, afrikai mítoszokon és ázsiai legendákon át egészen Óceánia csodás történeteiig repülhetnek. A mesék hősei bátor gyerekek, mágikus lények, bölcs varázslók, kívánságteljesítő tündérek és különös állatok — mind olyan karakterek, akik révén a gyerekek egyszerre szórakoznak és tanulnak.
Ez a könyv tökéletes választás esti olvasmányként, de akár egy kulturális beszélgetés alapja is lehet: „Ti mit kívánnátok a csodalámpától?”, „Ti melyik tájon élnétek legszívesebben?” A Elvarázsolt mesék egyszerre fejleszti a képzelőerőt és a világ iránti kíváncsiságot.
A gyereknap nem csupán a játék, az édesség és a színes programok ideje. Lehetőség arra is, hogy a gyerekeket közelebb hozzuk más kultúrákhoz, más gyerekekhez, más történetekhez — és ezáltal önmagukhoz is.
Akár az esti összebújós olvasások alkalmával, akár napközbeni közös felfedezések során ezek a könyvek garantáltan elrepítenek kicsiket és nagyokat a világ körüli utazásra — térképek, útlevelek és repülőjegyek nélkül, csupán a képzelet segítségével.
Mert nincs is jobb ajándék gyereknapra, mint egy új történet, egy új világ – és az együtt töltött idő.