2025. április 21-én véget ért egy korszak a katolikus egyház történetében: elhunyt Ferenc pápa, a 266. egyházfő, aki nemcsak történelmet írt, de milliók szívét is megérintette szerte a világon. Ő volt az első jezsuita pápa, az első dél-amerikai, és az első, aki a globális Délből érkezett az egyház csúcsára. Neve – Ferenc – választott jelkép volt: Assisi Szent Ferencre utalt, és e névválasztás hűen tükrözte pápasága szellemiségét is: egyszerűség, szolidaritás, együttérzés és reform. Ferenc pápa – polgári nevén Jorge Mario Bergoglio – 1936. december 17-én született Buenos Airesben.
Ferenc pápa pontifikátusát nem csupán a hit megélése, hanem a társadalmi igazságosság, a környezetvédelem és az emberi méltóság hangsúlyozása jellemezte. Olyan egyházfő volt, aki képes volt kilépni a szigorúan vett vallási keretek közül, és megszólítani hívőt és nem hívőt egyaránt. Szavai nemcsak vallási tanításként, hanem emberi bölcsességként is hatottak – legyen szó családról, házasságról, békéről vagy a szegénység elleni küzdelemről.
Az alábbi idézetek ennek a különleges gondolkodásnak és lelki vezetésnek a lenyomatai. Olyan mondatok, amelyek talán megállásra, elmélyedésre vagy akár változtatásra is késztetnek.
1. „Az a társadalom, amely nincs abban a helyzetben, hogy a nőknek nagyobb szerepet adjon, nem lesz képes előbbre jutni.”
2. „A nők saját szemükkel nézik a valóságot, úgy, ahogy mi, férfiak nem tudjuk látni. Egy nő másképp lát egy problémát, másképp lát bármilyen dolgot, mint mi, férfiak. A kétféle látásmódnak ki kell egészítenie egymást, és fontos, hogy a megbeszéléseken ott legyenek a nők.”
3. „Irtsuk ki a közöny és az önzés gonoszságát! Élesszük fel a reményt egy új, igazságosabb, testvériesebb emberiségnek, amelyben mindenki otthon érezheti magát!”
4. „A kereszt sohasem divatos: napjainkban sem, de régen sem volt az. Ugyanakkor benső gyógyulást hoz.”
5. „Nem abban áll a különbség, hogy ki vallásos, és ki nem. A lényegi különbség a valódi Isten és az énünk istene között van.”
6. „Engedd magad húzni, felrázni, próbatétel elé állítani!”
7. „Megtanultam, milyen fontos látni a nagyot a kis dolgokban, és a nagy dolgokban is foglalkozni a kicsinységekkel.”
8. „Az előrelépés a gyökereinkhez való visszatéréssel kezdődik.”
9. „Aki nem hisz Istenben, (...) még viselkedhet jó vagy rossz embereként. A nem hívőknek a lelkiismeretüket kell követniük.”
10. „Három szó nagyon sokat segít a házaséletben. (...) Három szó, amelyet mindig mondani kell otthon: kérem; köszönöm; bocsánat.”
A pápa tanításai nem maradtak meg a szószéken vagy a Szent Péter téren – könyvekben is életre keltek. Három különösen figyelemre méltó kötetét ajánljuk minden kereső és gondolkodó olvasónak:
Ebben a szívmelengető könyvben Ferenc pápa tizenöt, hétköznapi élethelyzetekben is alkalmazható szabályt kínál, amelyek segítségével reményt és célt találhatunk még a legnehezebb időkben is. A kötet középpontjában az élet tisztelete, a hála, az öröm keresése, a belső fény védelme és a valódi emberi kapcsolatok megőrzése áll. Egy könyv, amely arra biztat, hogy a mindennapokban is építsük a jót, és ne hagyjuk, hogy a remény lángja kialudjon.
A Covid-járvány idején, 2020 márciusában Ferenc pápa egy üres Szent Péter térről szólt az egész világhoz, reményt adva a bezártságban és a félelemben élő embereknek. A könyvben Domenico Agasso újságíróval folytatott beszélgetésein keresztül betekintést nyerhetünk abba, hogyan látja a világ kihívásait, és miként kínál hitből és emberségből fakadó válaszokat ezekre.
Ebben az egyedülálló műben Ferenc pápa három személyes válságán keresztül mutatja be, hogyan tudjuk a kríziseket lehetőséggé formálni. Nemcsak hitvallás ez a könyv, hanem egy mély, őszinte vallomás is – bátorító üzenet mindazoknak, akik szeretnék megérteni, hogyan lehet jobbá tenni a világot közösen, összefogva, álmaink mentén.
Ferenc pápa tanításai nemcsak a katolikus hívők számára lehetnek fontosak. Szavai nyitottságra, együttérzésre, és mindenekelőtt: emberségre nevelnek. Talán éppen ezek azok az értékek, amelyekre ma a legnagyobb szükségünk van.