Nincs engedélyezve a javascript.

Beth Flynn: Kilenc perc könyvajánló

ido.png

A Kilenc perc egy megrázó lelki hullámvasút. Az 1970-es években játszódik, mégsem vesztette el az aktualitását, mivel egyfajta intőjel is lehet Ginny Lemon története az olvasó számára. Légy a fény mások életében, de óvatosan, talán ez okozhatja a vesztedet is!

Ginny Lemon, a kitűnő tanuló 15 éves gimnazista lány éli a szokásos világát. Édesanyjával és nevelőapjával lakik, akikre nem éppen jellemző a pozitív szülői magatartás, nem a biztos háttér az, ami legjobban leírja a családi fészket. Ginnynek hamar fel kellett nőnie, kamaszkora ellenére ő kezeli a pénzügyeket, végzi a háztartást, vásárol be és látja el magát, míg Delia és Vince élik bohém, tinédzserekre jellemző életüket. Felborult a világegyetem, és minden kitért a maga szerepéből. Ezt érezhette Ginny nap mint nap.

Az a délután 1975-ben ugyanolyannak tűnt, mint az azt megelőzőek. Vince megint elfelejtett a lányért menni az iskolába, ezért Ginny inkább elment a könyvtárba és a szokásos helyére, az egyik közeli büfében ült le, hogy ott várja meg nevelőapját. Az idő úgy elszaladt, hogy végül egy bolt előtt húzta meg magát, amikor egy motoros állt meg előtte. Az idegen felajánlotta, hogy hazaviszi, meg sem kell mondania a pontos címét, majd leteszi a házuk közelében. Ginny bár tudta, hogy kockázatot vállal, mégis megtette: felült a férfi mögé a motorra.

Elrabolták, és egy motoros banda vezérének vitték ajándékul. Egy átlagos 15 éves lánynak megrázó élményt jelentene, Ginny azonban próbál erősnek látszani. Az élet hamar önállóságra nevelte, hiszen senki másra nem számíthatott sohasem. Tudta, hogy ez most sincs másként. Szülei inkább megkönnyebbülnek a távozás hírére, hiszen a szemükben a lány mindig is csak kolonc volt.

Az új életforma hatására Ginny (vagy az új nevén: Cicc) kénytelen megerősödni, hiszen az erőszakos impulzusok szinte nap mint nap érik, egészen közelről kivégzések szemtanújává válik és kínzási módok egészen durva skálájával ismerkedik meg. Azonban mindennek ellenére nem vágyik haza. Hiszen a bandánál és Grizznél megkapta, amire a szíve igazán vágyott. Mások figyelmét. Mivel otthon szinte levegőnek nézték, üdítő változatosság volt a férfi különös tekintete, amely végigkövette minden mozdulatát. Barátokat szerzett az évek alatt, és ahogy telnek a fejezetek, úgy ismerjük meg mi, olvasók is a banda életének egy-egy momentumát.

„Eljön az idő, amikor hagyni kell, hogy az emberek megvívják a saját küzdelmeiket, és felelősséget vállaljanak a döntéseikért.”

A Kilenc perc képes volt minden alkalommal meglepni. Amikor már azt hittem, nem jöhet más, egy újabb fordulattal újított be az írónő. Ezzel pedig elérte, hogy alig bírjam letenni a kezemből. Kemény, tabutéma tele van nyers erővel és erőszakkal, az élet sötét oldalával, és mégis megmutatja, hogy nem minden fekete-fehér. Olyan könyvmolyoknak ajánlom ezt a történetet, akik képesek megbirkózni a rózsaszín ködön kívüli szerelemmel, vonzódással, és elég erősnek érzik magukat ahhoz, hogy egy erőszakos, durva világ részesei legyenek, aminek ugyan vannak színfoltjai, de a bűntett nem marad büntetés nélkül.

Egy igazi lelket próbáló történet!

Ezt a könyvet nem elég csak olvasni, értelmezni kell, a sorok mögé látni. Amikor becsukod, nem ér véget. Veled van, összetör, megráz és elgondolkodtat.

 

Írta: Barbi