A közösségi olvasásnak számtalan előnye vanMinden embernek más oka van arra, hogy olvasson. Van, aki szeret elmenekülni a hétköznapokból, van, akit kikapcsol, sokan pedig tanulni szeretnek és fejleszteni a szókincsüket, fantáziájukat. Egy jó könyv után, amin sikeresen végig jutottunk, sokszor megfogalmazódik bennünk az az igény, hogy szeretnénk tapasztalatainkat, gondolatainkat másokkal is megosztani, kifejteni véleményünket és meghallgatni másokét. Cikkünkben bemutatjuk a közösségi olvasás előnyeit, a különböző könyvklubok működését és az egyéb, online és közösségi kezdeményezések lényegét.
Egy könyv olvasása során számtalan kérdés merülhet fel bennünk, nem csak a cselekménnyel, de a karakterekkel kapcsolatban is. Rengeteg véleményünk, gondolatunk gyűlik össze egy-egy fejezet elolvasása után, amit szeretnénk másokkal is megosztani, illetve az összezavaró történéseket tisztán látni a többiek gondolatainak segítségével. Elmondhatjuk, hogy ez egy általános jelenség, ami minden könyvszerető, olvasó ember életében egy állandó késztetést jelent. A könyvkluboknak számtalan előnye lehet, azon kívül, hogy megoszthatjuk gondolatainkat másokkal is.
A könyvekben meg van az a lehetőség, hogy összehozzák az idegeneket, hiszen bárkivel jó megbeszélni, hogy éppen mi történt az adott fejezetben. A könyvklub segít abban, hogy megosszuk véleményünket, ezáltal hallhatjuk, hogy mások hogyan látják a történetet. Ennek köszönhetően kaphatunk egy nézőpontot arról, hogy a tagok hogyan gondolkodnak, megtalálhajuk a hasonlóságokat a sémákban és új barátságot köthetünk a szimpatikusabb személyekkel.
Előfordulhat, hogy a könyvklubokban olyan könyveket szeretne olvasni a csoport, amit mi eddig ignoráltunk és nem is szerettük volna levenni a könyvespolcról. Itt van a remek lehetőség arra, hogy belevágjuk az ismeretlenbe, olyan műfajokkal és stílusokkal ismerkedjünk meg, amelyek távol állnak tőlünk, ezáltal új szemléltet kaphatunk és gyarapodhat tudásunk.
Ugye nem ismeretlen az a jelenség, amikor csak tologatjuk magunk előtt az olvasást és sehogy sem sikerül a könyv végére érni? Egy könyvklub még ebben is a segítségünkre lehet, hiszen megadja azt a kellő löketet, hogy a tagok által kitűzött határidőre elérjük az utolsó oldalt is.
A felgyülemlett gondolatok és kérdések szabad utat találnak a könyvklub délutánjain, hiszen itt nincsenek rossz válaszok, bármit elmondhatunk és megoszthatunk társainkkal arról, hogy mi tetszett nekünk vagy mi volt az, ami összezavart. A kimondott szavaknak köszönhetően csökken a stressz, hiszen kienegedhetjük a bennünk lévő frusztrációt.
Különböző vállalatoknál is léteznek könyvklubok, ahova a munkavállalók beléphetnek és egy informálisabb kapcsolatot építhetnek ki kollégáikkal, aminek köszönhetően erősebb munkakapcsolatot is alakíthatnak ki. A könyvklub ezen kívül kiváló lehetőség azok számára, akik saját könyvet írnak, hiszen a tagok véleményéből, nézőpontjából rengeteget tanulhatnak.
A könyvklub egy olyan olvasócsoport, ahol a tagok olyan könyveket olvasnak, majd beszélnek róluk, amelyek egy kiválasztott témán vagy egy előre egyeztetett listán alapulnak. A tagok meghatározott időközönként, legtöbbször minden hónapban, egy adott helyen találkoznak, ahol megvitathatják és kifejezik gondolataikat a könyvklub könyveivel kapcsolatban.
Az egy-címes klubokban a tagok ugyanazt a könyvet olvassák és vitatják meg, míg a több-címes klubokban mindenki másikat olvas, majd egy listát készítenek, amit megosztanak egymással. Számos könyvtárban is találhatunk rendszeresen összeülő klubokat, ahol a könyvtáros moderálásával vitatják meg a tagok a véleményüket. Sokan abban a szerencsés helyzetben lehetnek, hogy az olvasott könyv írója személyesen vezeti a könyvklubot, így teljesen más élménnyel gazdagodhatnak. Online könyvklubokhoz is van lehetőség csatlakozni, vagy léteznek közvetített típusok is, amelyeket meghallgathatunk a rádión vagy megnézhetünk a TV-ben.
A hagyományos könyvklubokat megrendezhetjük a központi könyvtárban vagy a közösségi házban, de előfordulhat, hogy egy kávézóban, egy könyves boltban vagy valakinek az otthonában kerül rá sor. A találkozón egy bemutatkozással indul a könyvklub, majd a tagok meghatározott szempontok alapján fejezik ki véleményüket, ügyelve arra, hogy mindenki meghallgassa a másikat és ne alakuljanak ki felesleges viták. Legtöbbször a szereplőkkel kapcsolatos gondolatok, valamint a cselekmény különböző szálaihoz fűződő vélemények kerülnek megvitatásra. Előfordulhat, hogy a beszélgetés a könyvtáros, vagy személyesen az író irányításával zajlik, akik különböző kérdések mentén haladnak és tárják fel a könyv rejtelmeit.
Egy könyvklub többféle módon is létrejöhet: a barátainkkal is alapíthatunk egyet, vagy megnézhetjük a helyi könyvtárat, közösségi házat. Számos online blog is létezik, valamint érdemes különböző weboldalakat felkutatni a közelünkben létező klubok után, mint például a Líra könyvklub, de találhatunk számos könyvklubot Budapesten is.
Az online közösségi fórumok olyan teret hoztak létre, ahol átléphetjük a fizikai korlátokat és kialakíthatunk egy közösségi életet, ahol megoszthajuk élményeinket és beszélgethetünk kedvenc könyveinkről. Magyarország leghíresebb online közösségi oldala a moly.hu, ami interaktívvá teszi az olvasás élményét, hiszen számos opciót tár elénk. Lehetőségünk van arra, hogy megosszuk kedvenc idézeteinket, különböző értékeléseket adjunk az általunk olvasott könyveknek, valamint kitüntetéseket is szerezhetünk különféle feladatok megoldásával. Pár kattintással megoszhatjuk élményeinket, könyveket ajánlhatunk barátainknak és beszélgethetünk róluk, valamint ismerőseink aktivitását is nyomon követhetjük, hozzászólhatunk az általuk megosztott tartalomhoz.
Hasonlóságokat és különbségeket is felfedezhetünk az online közösség és a fizikai könyvklub találkozó között. Az online térben magasabb fokú szabadsággal élhetünk a könyvválasztás kapcsán, valamint mi választhajuk ki, hogy milyen tartalmakat szeretnénk kommentelni. A fizikai könyvklubhoz hasonlóan azonban az online közösség is az olvasás élményéről és gondolataink, véleményünk kifejezéséről szól. Az online fórumok bárhol, bármikor elérhetőek, nem szabnak ki határidőt, azonban felfedezhetjük a személyes találkozó hiányát, ami egy alapvető emberi szükséglet.
Az internetet böngészve egyre több könyv kihívással találkozhatunk, amelyek különböző versenyre invitálnak bennünket, például, hogy olvassunk el egy könyvet minden héten vagy hónapban. A kihívás legfőbb célja, hogy motiválja az embereket az olvasásra és ötletet adjon a különböző kötetek kézbevételéhez. Mindemellett az olvasás közösségi élménnyé válik, ahol egy olyan közösségnek lehetünk részei, ahol erőt és ötletet meríthetünk az olvasáshoz. A mozgalmak tagjai megosztják egymással az olvasottakat és jobbnál jobb könyveket ajánlanak egymásnak. Aki teljesíti ezeket a kihívásokat számos élménnyel gazdagodhat, hiszen a különböző történetek színesebbé teszik őt és gondolkodását is.
A POKET zsebkönyvsorozat megálmodója Vecsei H. Miklós, aki határozott elképzeléssel hozta létre ezt a kezdeményezést. A POKET könyvek szinte előállítási költségen vásárolhatók meg a különböző tereken található automatákból.
Ugye nem ismeretlen látvány a telefonjukat bújó emberek képe a tömegközlekedésen? Sokan az okos eszközökhöz fordulnak a könyvek helyett, hiába szeretnek olvasni. Abban az esetben, ha valaki meglát egy színes könyvet másnak a zsebében, azonosulni tud vele és rájön arra, hogy hasonló világban élnek, hasonló gondolkodással. Ha a telefonok lecserélődnének a zsebkönyvekre, az olvasás venné át a főszerepet a mindennapokban is, amelynek számos előnyét tudjuk felsorakoztatni. A telefonok sokszor frusztrációt okoznak, az olvasás ezzel szemben ellazít, egy másik világba repít, illetve ezzel a tevékenységgel fejlődik a szókincsünk és tudásunk is gyarapodhat.
A kezdeményezés lényege a nyitott könyvespolcokban, az utcai könyvszekrényekben rejlik, amelyekkel egyre több helyen találkozhatunk. Mindössze annyi az olvasó dolga, hogy levesz egy könyvet a polcról és helyére rak egy másikat, amit már elolvasott, esetleg nincs többé szüksége rá. A legfőbb célja az olvasás népszerűsítése, a közösségépítés, az újrahasznosítás és az esélyegyenlőség. A könyvespolcok előtt szabadon beszélgethetünk másokkal, kapcsolatokat építhetünk és kifejezhetjük saját véleményünket is.
A közösségi olvasás során számos élménnyel gazdagodhatunk, hiszen az új kapcsolatok kialakulása mellett olyan tapasztalatokat szerezhetünk egy-egy könyvklub vagy online fórum után, amelyek építenek minket és személyiségünket is. A könyvklubok segítenek abban, hogy megtanuljuk kifejezni véleményünket, új szemléletmóddal gazdagodjunk és részesei legyünk egy közösségnek. Egy-egy alkalom után hatalmas tudásra tehetünk szert, megérthetjük társaink gondolkodásmódját és új nézőpontba helyezhetjük sajátunkat. Számos magyar könyvklub is létezik, amelyeket érdemes minden olvasni szerető és a magyar könyvklub könyvei iránt érdekődőnek felkeresni.