Van valami egészen különleges a kutyákban. Valami, amit nehéz pontos szavakkal körülírni, de aki valaha is élt együtt egy négylábúval, az pontosan tudja, miről beszélek. A kutya nemcsak állat, nemcsak házikedvenc – a kutya családtag, társ, bizalmas és néha a lelkiismeretünk is. Egy kutya jelenléte képes megnyugtatni, motiválni, felvidítani, segíteni, vagy egyszerűen csak ott lenni – csendben, türelmesen, feltétel nélküli szeretettel.
A kutyás élet tele van kihívásokkal, örömökkel, tanulságokkal, és olyan pillanatokkal, amelyeket legszívesebben örökre megőriznénk. Nem csoda hát, hogy a könyvek világában is időről időre felbukkan egy-egy szerethető eb – akár főhősként, akár mellékszereplőként, akár allegóriaként, de mindig emlékezetesen.
Ebben a cikkben négy egészen különböző, mégis valahol összecsengő könyvet mutatok be, amelyekben kutyáké a főszerep. Lesz itt klasszikus nyomozás egy sátáni kutya legendája körül, bátor kóborlás az amerikai vadonban, vidám szülinapi kaland egy apró mopsz főszereplésével, és egy valóban hasznos, gyakorlati kézikönyv a kölyökkutyák neveléséről. Négy kötet, négy hangulat – de mindegyik középpontjában a kutya és az ember szoros, különleges kapcsolata áll.
Kevés olyan irodalmi kutya létezik, akinek a neve már önmagában is borzongást kelt. A sátán kutyája – a Baskerville-ek réme – pontosan ilyen. Sir Arthur Conan Doyle mesterműve nemcsak a Sherlock Holmes-történetek egyik csúcspontja, hanem a gótikus krimi egyik örökzöld klasszikusa is. A regényben Holmes és hű társa, dr. Watson egy olyan üggyel találkoznak, amely a racionális detektív számára is kihívást jelent: egy vidéki kúria, egy ősi családi átok, egy természetfelettinek tűnő lény, és egy sötét titkokkal teli lápvidék adják a történet hátterét.
A kutya – vagy inkább „a kutya” – itt nem a megszokott értelemben vett barát, hanem maga a rettegés szimbóluma. A „fogcsikorgató, vad fenyegetés”, amely az éjszaka csendjét áttöri, inkább tűnik egy démoni entitásnak, mint négylábú jószágnak. És mégis, a végére természetesen minden rejtély megoldódik – ahogy azt a nagy detektívtől elvárjuk. Ez a regény tökéletes olvasmány azoknak, akik szeretik a sötétebb hangulatú, borzongató történeteket, de a kutyák világáról sem akarnak lemondani.
Bruce Cameron regényei szinte külön műfajt képviselnek: ő az, aki igazán ért a kutyák lelki világának ábrázolásához. Az Egy kutya bátorsága című regény a korábbi nagy sikerű Egy kutya hazatér folytatása, és ugyanazt a szerethető hősnőt, Bellát követi, aki újabb kalandba keveredik – vagy inkább sodródik. A történet középpontjában egy hatalmas erdőtűz áll, amely elválasztja Bellát a szeretett gazdáitól. Innentől kezdve kezdődik a túlélésért folytatott küzdelem, amely nemcsak fizikai, hanem lelki megpróbáltatás is a kutya számára.
Bella nem csupán egy bátor eb, hanem egyfajta szimbóluma is annak az önzetlen szeretetnek és gondoskodásnak, amit a kutyák oly könnyedén meg tudnak élni – még a legnagyobb vész közepette is. Amikor két elárvult pumakölyök kerül mellé, Bella habozás nélkül anyjuk helyébe lép. Az olvasó pedig közben nemcsak izgulhat a karakterekért, hanem mélyen el is gondolkodhat a kötődés, a felelősségvállalás és a haza fogalmáról. Ez a regény nem csupán a gyerekek, hanem a felnőttek szívét is megérinti – különösen azokét, akik valaha is összenőttek egy kutyával.
Könnyedebb, de nem kevésbé szívet melengető hangulatot kínál Bella Swift gyerekkönyve, amely egy bájos kis mopsz, Milli kalandjait meséli el. A történet középpontjában egy születésnapi buli áll – egy másik kutyus számára –, de a kis főszereplőben egyre erősebbé válik a vágy: ő maga is szeretne ünnepelt lenni. Ez az egyszerű, de minden gyermek számára ismerős érzés – a kimaradástól való félelem, az ünneplés utáni vágy – remekül jelenik meg ebben a kedves történetben.
A könyv ideális választás kisgyermekek számára, hiszen nemcsak a kutyák iránti szeretetet közvetíti, hanem segít az empátia és az érzelmi tudatosság fejlődésében is. Milli karaktere játékos, vicces, szeretnivaló, ugyanakkor esendő és érzékeny – épp úgy, mint bármelyik gyerek. És természetesen a végére kiderül: mindenki megérdemli a saját ünnepnapját, ha van, aki szereti.
Aki valaha is hazavitt egy apró tappancsost, az tudja, hogy a cukiság mögött rengeteg felelősség és tanulás rejlik. Miklósi Bernadett könyve – Kölyökkutya – éppen ebben segít. Ez a gyakorlatorientált, szakszerű, mégis közérthető kézikönyv azoknak a gazdiknak szól, akik tudatosan, türelemmel és szeretettel szeretnének kölyköt nevelni. A szerző, a Best Dog Kutyaközpont alapítója lépésről lépésre végigvezeti az olvasót a kutyanevelés legfontosabb állomásain: a szobatisztaság kialakításától a szocializáción át egészen az alap engedelmességi gyakorlatokig.
De a Kölyökkutya nem csak egy útmutató. Ez a könyv egyfajta kapcsolódási pont is ember és állat között. Megtanít arra, hogyan értsük meg a kutya testbeszédét, motivációját, félelmeit. Arra ösztönöz, hogy ne pusztán elvárásaink legyenek a kutyával szemben, hanem valódi partnerként, érző lényként bánjunk vele. Különösen hasznos lehet azoknak, akik most készülnek kutyát venni, vagy akiknek már van négylábú családtagjuk, de szeretnék jobban érteni és nevelni őt.