A lapozgatós könyvek olyan gyermekkönyvek, melyekben nem kell lineárisan haladni, hanem csemetéink szabadon lapozgathatnak. Sokszor leginkább képekből és illusztrációkból állnak, mely könnyebben értelmezhető a kisgyermekek számára. Léteznek lapozgatós könyvek nagyobbak számára is, de ezek egy teljesen más műfajt képviselnek. Az idősebb korosztálynak szóló lapozgatós könyvek kaland-játék-kockázat típusú művek, melyekben a cselekmény az olvasó választásának megfelelően alakul, így a fejezetek között össze-vissza ugrálhatunk, míg a gyermek lapozgatós könyvek nevüket onnan kapták, hogy inkább vizuális jellegű meséket tartalmazó kötetek.
A mesék nem mindig gyerekek számára íródtak, régen a történet és mese fogalma nem különült el úgy, mint ma. Meséken keresztül ismerték meg az emberek a világot, és mesébe foglalták, ha volt valamilyen érdekes élményük. A meséket tovább adták egymásnak a generációk, kiszínezték, megváltoztatták és létrehoztak egy olyan világot, melyről sohasem tudták pontosan, hogy hol áll a valóság és fantázia között. Mindig azt hagyták benne a mesékben, amit viszont szerettek volna látni a gyermekekben, így a mesék valójában útmutatókká váltak az életre. Ezért rendkívül fontos, hogy a gyermekek életének minél fiatalabb kortól részét képezzék a mesekönyvek.
Az egyik legfontosabb tulajdonság, aminek a kifejlődésében segíthetnek a mesék, az a bátorság. Jellemző a gyerekmesékre, hogy a jó győz és a rossz elnyeri méltó büntetését. Ez a tanulság erőt és motivációt ad a gyerekeknek arra, hogy küzdjenek a célokért, melyeket jónak tartanak, és higgyenek benne, hogy el fogják nyerni méltó jutalmukat. Amikor egy gyermek meghallgat egy jó mesét, a szülőnek nem kell magyaráznia annak tanulságát, hanem azt magától érti ugyanúgy, ahogy nem kell azt sem magyarázni, hogy ki a jó és ki a rossz. A mesék egymásra épülő struktúrája beépül a gyermek értékrendjébe, és személyiségük azokkal az értékekkel gazdagodva fog fejlődni. A gyermekek egymással való szocializációjában szintén komoly szerepet játszhatnak a mesék. Segítenek nekik viszonyulni a többi gyerekhez, és ezáltal megtanulnak navigálni a világban, így könnyebb lesz az útjuk a felnőtté váláshoz.
A mesék egyfajta krízisbe kerültek a mai világban, mivel egyre jobban átveszik a gyermekek szórakoztatásának szerepét a videójátékok és YouTube csatornák. Az a szolgáltatók és marketingesek érdeke , hogy a gyerekek minél több időt töltsenek el ezekkel a programokkal , így mindent megtesznek azért, hogy függővé tegyék őket. Ezért nagyon fontos, hogy a szülő és később majd a gyerek olvasson meséket, melyeknek nincsen „célja”, hanem csak az évszázadok bölcsességét tartalmazzák. Így a szülő és a gyermek kapcsolata is erősödni fog, hiszen a szülő szó szerint átadja a boldog élet titkait a gyermeknek a meséken keresztül.
Egészen pici babáknak is lehet már mesekönyveket adni. Mivel ők még nem képesek történetszálak és karakterek értelmezésére, így inkább olyan könyveket válasszunk, amelyek nagyrészben képekből állnak. Ezek a könyvek segíthetnek a beszéd megkezdésében, mivel általuk könnyebben beazonosíthatják az őket körülvevő világ részeit. A lapozgatós könyvek leginkább egytől négyéves korig ajánlottak, mivel ekkor még nem figyelnek arra a csemeték, hogy az egyes oldalak között összefüggés van, így összevissza fognak lapozgatni. Ezek lehetnek kifestők, puzzle könyvek, de a legnépszerűbbek az egyszerű képeskönyvek. Amellett, hogy ezeket a lapozgatós könyveket élvezik a legjobban a gyermekek, fejlődésüket is segítik.
Az ovis és kisiskolás kor a meseolvasás és hallgatás aranykora, amikor a gyermekek már valóban élvezik a hosszú, többszereplős történeteket, de a fantáziájuk még a tökéletes gyermeki szabadsággal szárnyal, így együtt tudnak érezni a karakterekkel. A legfiatalabbak ebből a korosztályból még általában szívesen veszik, ha vannak képek is a könyvben, de ahogy haladunk előre, ez lassan kiveszik, és a könyvek egyre hosszabbak és bonyolultabbak lesznek. A legtöbb népmesével ekkor érdemes megismertetni gyermekünket, mivel ezek a történetek egyszerű, érthető formában mutatják be a jó és a gonosz párharcát, valamint megmutatják nekik a történetek általános felépítését, dinamikáját. Sok szülő aggódik a népmesékben található agresszió és harc miatt, azonban ezekkel a motívumokkal a gyermek könnyebben elbír, mint gondolnánk.
Ebben a korban a gyerekek elkezdenek maguknak is olvasni, és elérik azt az érettségi szintet, ahol készen állnak az ifjúsági irodalom igazán izgalmas részére. A legnépszerűbb kötetek ebben a korban a Harry Potter könyvek, J. K. Rowling tollából. A varázslók és muglik fantasztikus, izgalmas, és néha ijesztő világa szinte minden gyerek fiatalságának fontos része. A másik alapmű ebben a korban J. R. R. Tolkien Gyűrűk ura sorozata. Talán kicsit idősebbeknek ajánlott, de semmiképpen nem kihagyható, talán nincs is olyan gyermek, aki ne hallotta volna ezeket. A 10-14 éves kor a varázslók, sárkányok, törpék és beszélő fák kora. Olyan könyveket érdemes ilyenkor gyermekünk kezébe adni, amelyekben a gyermeki fantázia és történetek komplexitása a legmagasabb ponton találkozik.
A kamaszkor a legnehezebb korszak a gyermek és a szülők életében is. Ekkor kezdődik el igazából az önálló személyiség kifejlődése, hiszen a gyerek elindul a felnőtté válás hosszú útján, elkezdi megkérdőjelezni az értékeket, melyek addig körülvették, s ezáltal kialakítja a sajátjait. A mesék és történetek, melyek megfelelőek ebben a korban, rendkívül szétágazó fajtájúak, rengeteg új műfaj és olvasmánytípus jelenik meg a horizonton. A horror regényektől kezdve a szépirodalmi alkotásokon keresztül, bármilyen gyermek és ifjúsági regény felkerül az irodalmi étlapra. Ez a sokszínűség és kísérletezésre való lehetőség kritikus fontosságú ahhoz, hogy a gyerek önálló felnőtté válhasson.
Azok a szülőknek, akiknek fontos a vallás, és gyermekük kapcsolata Istennel, már egészen fiatal kortól meg a szeretnék ismertetni csemetéjüket az imádkozással. Bethan James - Kicsik lapozgató imakönyve a vallással és imádkozással való kapcsolatot olyan játékosan és megközelíthetően tálalja, hogy amellett, hogy hasznos és fontos értékeket adunk át gyermekünknek, szórakoztatjuk is, és hagyjuk a saját határain belül felfedezni az imák világát. A könyvben 30 rövid imádság található, amelyekhez színes, fantáziadús képek párosulnak.
Eljön az a kor a legtöbb kisfiú, de néha kislány életében is, amikor semmi más nem érdekli a világon, csak a traktorok, daruk, esetleg teherautók vagy vonatok. Minden más játék azonnal érdektelenné válik, és az uzsonnásdoboztól kezdve az ágyneműig mindent a kiszemelt jármű díszít. A Munkagépekben található fényképes ismertetők rövid leírást adnak a gépek használatáról és funkcióiról, miután pedig végeztünk az olvasással és értelmezéssel, elkezdhetjük kirakni a négy, egyenként 48 darabos puzzle-t.
Andrea Erne könyve tökéletes példája az oktató, szórakoztató könyveknek. A felnőtteknek talán nem túl izgalmas téma a tél, azonban a kisgyermekek számára számtalan érdekességet és titkot rejt. A kötet egyszerű, szemléletes rajzokkal mutatja be, hogyan változik meg az élet télen, mit csinálnak az állatok, hogyan működnek a téli ünnepek, hogyan kell öltözködni és általánosságban, mi a jó a télben. Az aranyos rajzok és interaktív elemek egy igazán hasznos és szórakoztató élményt nyújtanak a gyermekek és szülők számára egyaránt.
A Meseország mindenkié a mesekönyvek legmodernebb zászlóhordozójává vált napjainkban. A szerzők hatalmas bátorsággal olyan meséket gyűjtöttek össze ebben a kötetben, melyek a tradicionális normák és értékek, mellett bemutatják azokat a hősöket is, akik eddig nem kerülhettek be mesekönyvekbe. . A hősiesség, elhivatottság és barátság értékei ugyanúgy átszövik a történeteket, de vannak bennük olyan elemek is, melyek eltérnek a hagyományos modelltől. Annak érdekében, hogy megmutassák a szerzők, meseország tényleg mindenkié, találhatunk a könyvben olyan történetet, melyben két királyfi esik szerelembe, ahol a mese hőse egy hátrányos helyzetű roma fiú, örökbefogadott srác, harcos leány vagy testi fogyatékkal élő gyermek.
A mesék elengedhetetlenül fontosak a gyermekek lelki fejlődése és egészsége szempontjából, valamint megtanítják őket arra, hogyan kell navigálni a világ tengerén. Az olvasás amellett, hogy rendkívül hasznos tevékenység, a legépítőbb szórakozásnak is minősül egészen kisgyermekkortól kezdve.