Robert csöndes történészdiák Berlinben, akit soha nem foglalkoztatott horvát származása, mígnem egy nap találkozik a szerb Anával. Egymásba szeretnek, az idill azonban nem tart sokáig. A gyanú, hogy a lány kettős életet él, csakhamar beigazolódik.
Ana apját, a korábbi egyetemi tanárt azzal vádolják, hogy bűnrészesként részt vett szerbiai muszlim családok meggyilkolásában. Robert a hágai bíróságra utazik, hogy nyomon kövesse a büntetőpert – és hogy választ kapjon a kérdéseire: Šimić tényleg elkövette-e azt az ördögi bűntettet, amely miatt most háborús bűnösként áll a bíróság előtt? Hogyan férhet össze ez az aljas tett az imádott apa, anglisztikaprofesszor és elismert Shakespeare-kutató alakjával? És ami ennél sokkal lényegbe vágóbb: Vajon a szülők bűnei átszállnak-e a következő generációra? És vajon legyűrhetik-e a múlt terhei a szerelmet?
„Rendkívül higgadt töprengés ez, hogy vajon a szörnyűséges események elválasztják-e vagy épp összekötik az embereket... A regény végén is minden függőben marad, ami a szerző kivételes képességeit mutatja.”
Deutschlandradio Kultur
„Két életút ütközésének kifinomult, elgondolkodtató regénye.”
Neues Deutschland
/Nicol Ljubić 1971-ben született Horvátországban, Zágrábban. Görögországban, Svédországban és Oroszországban nevelkedett, majd politológiát tanult Németországban, és a hamburgi Henri-Nannen újságíró-iskola hallgatója volt. Ma Berlinben él, szabadúszó újságíróként és rádiósként dolgozik, 2003 óta tagja a német szociáldemokrata pártnak. Újságírói munkásságát 2005-ben Theodor-Wolff-díjjal jutalmazták.
2002-ben jelent meg első, Mathildas Himmel című regénye, majd négy évre rá önéletrajzi ihletésű kötete, a Heimatroman, amelyben apja, Drago Ljubić életútját írja le a zágrábi autószerelő műhelytől Franciaországon át Németországig, ahol végül repülőgép-szerelő lett.
Legutóbbi könyve, a Bonaca 2010-ben jelent meg Németországban (Meeresstille címen), amelyben Ljubić a maga megszokott, nyugodt, elgondolkodó és dokumentarista stílusában egy olyan konfliktust fest elénk, amely nem ért véget a jugoszláv háború idején, hanem ma is tovább él a leszármazottak szívében. A kötetért 2010-ben megkapta a Ver.di-, 2011-ben pedig az Adelbert-von-Chamisso-díjat./
Rádióadás:
https://www.youtube.com/watch?v=JXs6ntFu9bI