Pályámra visszatekintve úgy látom, hogy a fontos állomásoknál ott állt mellettem Trencsényi László. Kitágítva a horizontot, ha valami fontos történt a magyar oktatás, nevelés és a hozzá kapcsolódó közművelődés területén, akkor találkoztunk Trencsényi László nevével. Ez a felismerés vezetett arra az elhatározásra, hogy megírjam az életrajzát. A kutatómunka során arra is rájöttem, hogy életútja tükröt tart a magyar pedagógiának.
Szatmári-Nagy AnikóAzzal kell kezdenem, hogy öröm volt olvasni Szatmári-Nagy Anikó sok szeretettel és szorgalommal megírt munkáját. A szerző komoly forrásfeltáró munkát végzett. Le kell szögezni, hogy azt adja, amit a címben ígér: a könyv bevezeti az olvasót az elmúlt évtizedek pedagógiatörténetébe, a családi háttér bemutatása révén ez valóban több évtized, mint amennyit a címszereplő életkora alapján elvárnánk, és természetesen személyes is, hiszen nem neveléstörténetről van szó, hanem az újabb neveléstörténet egy valóban különleges szereplőjének élettörténetéről.
Knausz Imre
Ismerem a szerző korábbi köteteit, így határozottan kijelenthetem, hogy ezúttal is bámulatos empátiával, tárgyi/szakmai alapossággal mutatja be modelljének páratlan, tiszteletre méltó és többrétegű pedagógiai munkásságát. Lenyűgöző kutatómunkájának és élvezetes, cizellált stílusának köszönhetően az átfogó életrajz mögött megtaláljuk az egymást követő évtizedek társadalmi, politikai anomáliáit, változásait. A monográfia azért kuriózum műfajában.
Kellei György