Az ember az idők során számos kísérletet tett arra, hogy megfejtse és értelmezze az állatok viselkedését, ami még több hihetetlennek tűnő magyarázathoz vezetett.
Ebben a könyvben a szerző elképesztő mítoszokon, hiedelmeken és „tudományos" kísérleteken keresztül mutatja be az emberiség és az állatok közel egy évezredes kapcsolatát. Megtudhatjuk, hogy Sigmund Freud első tudományos értekezésének alapját az angolnák heréit kutató boncolásai szolgáltatták, hogy a vízilovakról sokáig azt képzelték, hogy önmagukat véreztetik, valamint azt a „köztudott tényt", hogy a hiénák az évszakok változásával a nemüket is megváltoztatják. A középkori bestiáriumokban lejegyzésre került mendemondák és hiedelmek egészen napjainkig befolyással bírnak az állatok megítélésére. A zoológus szerző a legképtelenebb ókori, középkori és modern kori állatmítoszok eloszlatásával hívja fel a figyelmünket arra, hogy „amikor az állatok megértéséről van szó, még hosszú út áll előttünk".
Lucy Cooke díjnyertes rádiós személyiség és filmkészítő. Az Oxfordi Egyetemen szerzett mesterdiplomát zoológiából. Karrierjét televíziós vígjátékokkal kezdte, de manapság egyre gyakrabban tűnik fel a BBC és a National Geographic természettudományos tévéműsoraiban. Számos cikket írt különböző újságok számára. Első könyve (A lajhárok kiskönyve) felkerült a The New York Times bestsellerlistájára. Jelen könyv megírása során – többek között – kergetett részeg jávorszarvasokat, majszolt hód „herét", hörpintett afrodiziákumnak tartott békaturmixot, és leugrott egy szikláról, hogy keselyűkkel repüljön.