Mikó Csaba a fiatal író nemzedék egyik legígéretesebb tagja. Eddig elsősorban drámáival keltett feltűnést, Apa című darabját több nyelvre is lefordították, számos díjat és pályázatot nyert, köztük rangos nemzetközi elismerést is. Érdeklődése 2004-ben fordult a gyermek- és ifjúsági irodalom felé, és törekvését rögtön siker koronázta: Kendermag és a Lukrécia című ifjúsági regénye az Édes Anyanyelvünk pályázatán második helyezést ért el.
Könyvei
Testínség (drámakötet) – Roham Kiadó (2008. június),
Tükörváros titka (regény) – Móra Kiadó (2008. november)
Mász Kálmán, a faljáró (meseregény) - Móra Kiadó (2011.)
Tükörváros titka
A történet először forgatókönyv-alakban létezett, Árpa Attila akart belőle animációs filmet készíteni. Erről a tervéről még most sem tett le, úgyhogy a közeljövőben várható, hogy elkezdődnek a filmes munkálatok.
A Tükörváros titka sokszereplős kalandregény, amely megformáltságával, remek cselekményvezetésével és érzékeny emberábrázolásával a magyar gyermekirodalom legjobb hagyományait követi.
A Tükörváros titka a bizonyíték arra, hogy a ma divatos fantasy műfajon belül is lehet színvonalas, művészi igénnyel megírt munkát létrehozni. A könyv hőse egy tizenkét év körüli testvérpár, Marcó és Amira, akik elindulnak a távoli Tükörvárosba, hogy ott eltűnt édesapjuk nyomára bukkanjanak. A hajdan volt ragyogó és gazdag metropolisz helyett azonban csak por borította, szürke várost találnak, amely fölött egy okos, de elv nélküli uralkodónő, Lunarda zsarnokoskodik. A város lakói reggeltől estig egy elveszett, varázslatos erővel bíró követ keresnek, amelynek segítségével Tükörváros újra régi fényében ragyoghat. Senki sem sejti, hogy Lunarda a követ saját céljaira akarja felhasználni, a város felvirágoztatása legkevésbé sem érdekli.
Mikó Csaba regényének hőse, az ügyes és eszes Marcó a regény végig saját származásának titkát kutatja, ezért a könyv nem csupán kalandregény, hanem az eszmélet, a felnövés regénye is. Marcó fejlődésében jelentős állomás, amikor sikerül társakra találnia, akik segítségével nem csak születésének titkára derül fény, hanem remény nyílik arra is, hogy felvegye velük a harcot Lunardával. Ezek a társak a város lakóinak csapatba szervezett gyermekei, akik csodálatos várost hoztak létre a föld alatt. A Gyermekvárosban játszódó jelenetek a történet legértékesebb és legeredetibb részletei: a város aprólékos leírása az olvasóban Jules Verne Két évi vakáció című regényét idézi fel, amelynek hősei – hasonlói Mikó Csaba szereplőihez – a felnőttek nélkül is ésszerűen működő világot hoznak létre.
A regénynek sajátos közép-európai ízt ad és egyúttal megkülönbözteti minden más hasonló külföldi regénytől, hogy a szerző szemléletesen és részletezve írja le a diktatúra sajátosságait, és lebilincselő módon leplezi le a tömeglélektan olykor kegyetlen működését. A számos elgondolkodtató részt Mikó Csaba – drámaíróhoz méltóan – mindig megfelelő részletekben adagolja, ezért egy pillanatra sem törik meg a regény lendülete, sodrása, és a történet végig lebilincselően izgalmas és fordulatos marad.
Színdarabjai
Az idegen tanítvány - dráma (2000), Apa, avagy egy gyilkosság anatómiája - emlékszimfónia (2002), Kútból mentett királyság - mesejáték (2002), Előjáték - emlékszimfónia (2003),Picasso kalandjai - abszurd színjáték 2 részben (adaptáció Méhes Lászlóval közösen - 2003),A messiás - sufnidráma (2004), Testínség - emlékszimfónia (2004), Idill – emlékszimfónia (2005)