A kötet ötven magyar szerzo írását adja közre: ötven, a baloldal számára fontos könyvrol írt ötven önmagát ? különbözo módon, de ? baloldalinak tartó értelmiségi. Szerzoink lefedik a magyar baloldali gondolkodás három generációját, vidékieket, fovárosiakat, külföldön élo és határon túli magyarokat ? a magyar közéletben évtizedek óta aktív szerzoket és egyetemistákat egyaránt. Ötven általuk választott és számukra fontos könyvrol írtak, melyekrol úgy gondolták, hogy ismernie kell oket minden baloldalinak.
Az eredmény huen tükrözi a magyar baloldali gondolkodás sokszínuségét. A feldolgozott témák a kapitalizmus meghaladhatóságától a baloldal választási kudarcainak okain át a hétköznapi elnyomás elleni küzdelem lehetséges módjáig terjednek. A baloldal szinte minden ideológiai árnyalata képviselteti magát a centrista-pragmatista ?új demokratáktól? és szociálliberálisoktól a zöld és feminista szerzokön át a radikális baloldaliakig.
Társadalomtudományos esszék és közgazdasági bestsellerek ugyanúgy recenziót kaptak a kötetben, mint szépirodalmi muvek.
A kötet érdekes lehet mindenki számára, aki ? szerzoinkhez hasonlóan ? valamilyen módon baloldalinak tartja magát. Számukra megmutatja, hogy minden ellenkezo jel ellenére létezik baloldali kultúra, léteznek a napi politikai érdekeken túlmutató értékek, és léteznek a ma problémáira adott baloldali válaszok is. De gondolatébreszto lehet mindenki számára, aki ideológiai hátterétol függetlenül szurkol annak, hogy legyen ismét egy szellemi ellensúlya annak a társadalomromboló ideológiának, mely napjaink Magyarországán uralkodik. A kötet egy ilyen élo baloldali kultúra felé tesz ötven kis lépést.