Adam Kucharski matematikus, a London School of Hygiene & Tropical Medicine docense. A globális járványokkal, mint például az Ebola-járvánnyal foglalkozik, és a Zika-vírus terjedését kutatja. A TED közösség tagja, a Rosalind Franklin Award Lecture 2016-os és a Wellcome Trust Science Writing Prize 2012-es győztese, valamint A tökéletes tét: Hogyan vonja ki a szerencsét a tudomány és a matematika a szerencsejátékból című mű szerzője. Covid–19-világjárvány nagy változást hozott az életünkbe. Minden, ami eddig biztos és természetes volt, most egyszerre bizonytalan és életidegen lett. Napi szinten kellett megérteni és ismertetni a járvánnyal kapcsolatos olyan szakmai, a lakosság számára kevésbé közérthető információkat, amelyeket aztán be kellett építeni a mindennapi életükbe. Az epidemiológia, a járványtan csak akkor kerül az emberek figyelmének középpontjába, amikor közvetlenül érint bennünket a járvány.
Holott járványok mindig vannak, a járványügyi helyzetek állandó felügyeletet és monitorozást igényelnek. A közérthető tájékoztatás és a hiteles forrásból való információszerzés pedig elengedhetetlen a szükséges intézkedések meghozatalához és betartásához. Adam Kucharski legújabb könyve,
A ragály szabályai hozzájárul a körülöttünk zajló folyamatok pontosabb megértéséhez, segít abban, hogy az összefüggések briliáns feltárásával pozitív érzéssel kerüljünk ki ebből a katasztrófából. A fiatal matematikus és járványügyi szakember olyan összefüggéseket tár fel a régmúlt és a közelmúlt járványainak világából, amelyek messze túlmutatnak a szűkebb szakmája keretein. A „legendás múlt” járványügyi szakembereinek gondolkodásmódját érthető matematikai és társadalomtudományi összefüggésben elemzi, a szakmai szabályokat és elveket betartva közérthetően, olvasmányosan. Munkájával hozzájárul ahhoz, hogy az emberek könnyebben megértsék, miért olyan fontos a járványügyi szabályok betartása, és így együttműködőbbé váljanak az ilyen helyzetekben. Ez létfontosságú a járványok mielőbbi megállítása érdekében.
Ferenc pápa 2020 augusztusában Rómában ezt mondta: „A világjárvány valamennyiünket válságba sodort. De ne feledjétek: a válságból nem lehet kikerülni ugyanúgy, vagy jobbakként, vagy rosszabbakként kerülünk ki belőle.
A döntés a miénk!” Kuscharski könyvét olvasva, a régi és új összefüggéseket a cselekvő jövőre vetítve segítséget kapunk, hogy jobb emberként kerüljünk ki ebből a válságból. A könyv merész, átfogó, de egyben elegáns és precízen szakmai. Dr. Müller Cecília országos tisztifőorvos