Az ember által lakott világ a 21. század elejére visszavonhatatlanul megváltozott, beköszöntött a bizonytalanság kora, melyet a kiszámíthatatlanság, a változékonyság és a kétértelműség jellemez. Olyan korban élünk, amelyben nincsenek válaszok életünk alapvető kérdéseire. Nem tudjuk, hogy mire való az életünk, fogalmunk sincs arról, hogy mi az élet célja, értelme...
A korszakos változások olyan döntéseket követelnek meg tőlünk, melyek villámgyorsan átalakítják életmódunkat, társas életünket, kommunikációnkat és gondolkodásunkat, megváltoztatják az emberek egymáshoz való viszonyát és azt, hogy miként értjük és tapasztaljuk meg a tudományt és a hitet. Az ember számára soha, semmi nem bizonyos, minden változik, s ha meg akar maradni, nincs más eszköze, mint a tudás és a hit.
Egy kor lényegét az élet totalitását alkotó értékek adják, amelyek irányt mutatnak a korban élő emberek számára. Az értékek a szabadság eszközei. Azok irányítják a cselekvések, a politikák, az emberek és az események kiválasztását. Mérce és kritérium szerepet töltenek be. Gyakorlatilag minden szakterülethez kapcsolódnak egy olyan átfogó értelmezési keretben, amely egyszerre cél és feladat: a totalitás kaotikus rendetlenségében megtalálni a rendet.