Oroszország támadása Ukrajna ellen sok nyugati vezetőt váratlanul ért. Frank Füredi a jelenség egyik lehetséges magyarázataként azt állítja, hogy a Nyugat egyáltalán nem képes megérteni Oroszország motivációit, ahogyan azt sem, mi hajtja az ukrán embereket országuk és népük megvédésére.
Mindennek gyökereit abban látja, hogy a Nyugat megfeledkezett történelmi örökségéről és múltbeli tapasztalatairól. Értékrendje teljesen kifordult, kiüresedtek számára az olyan fogalmak, mint a hazaszeretet, a hűség, a kötelességtudat, a hősiesség és a bátorság, s az elit bizonyos tagjai csak mosolyognak a nemzeti szuverenitás és a határok fontossága hallatán. A szerző egyik következtetése, hogy a nyugati országok csak látszólag támogatják Ukrajnát, és tetteiket nem az ukránok megsegítése, hanem saját önös céljaik mozgatják.
Frank Füredi - könyvében részletesen elemezve a 20-21. századi nyugati politikai, gazdasági és ideológiai trendeket - azt kutatja, a Nyugat hogyan vesztette el az erkölcsileg helyes irányt, és tanácsot ad, miképpen állítható vissza a globális szolidaritás és stabilitás.
FRANK FÜREDI szociológus, író és közéleti kommentátor, a canterburyi Kenti Egyetem professor emeritusa. Eddig több mint huszonöt könyve jelent meg, amelyeket tizenhat nyelvre fordítottak le. Munkáiban a nyugati társadalmak kulturális folyamataival foglalkozik, arra keresi a választ, hogy a kultúrharcok hogyan hatnak a családi életre, szocializációra, oktatásra és közéletre. Rendszeresen nyilatkozik a hazai és a globális médiában. Az elmúlt években többek között a The Guardian, a The Financial Times, a The Daily Mail, a The Wall Street Journal, a The Observer és a Die Welt hasábjain publikált. 2023 óta a Mathias Corvinus Collegium brüsszeli központjának vezetője.