A jóga manapság oly mértékben része világunknak, hogy egészen természetesnek vesszük jelenlétét. Sztárok népszerűsítik, iskolákban, sőt bevásárlóközpontokban tanítják. De minek köszönhető a térhódítása? És vajon valóban egészen az ókorból ered máig tartó hatása, ahogyan azt hívei állítják?
Rendkívüli könyvében Mark Singleton megkérdőjelezi az ászanaalapú jóga természetével és eredetével kapcsolatos, általánosan elterjedt nézeteket, és a jóga megértésének radikálisan új módját javasolja. Bemutatja, hogy a közhiedelemmel ellentétben az indiai hagyományban nincs bizonyíték arra a fajta egészség- és fittségorientált, az ászanákat középpontba állító jógagyakorlatra, amely a huszonegyedik század globális jógafelfogását uralja. Singleton nem kevesebbet állít, mint hogy a ma legnépszerűbb, ászanaalapú jógairányzatok – mint az astanga, hatha vagy a bikram jóga – gyökerei nem tisztán az ősi indiai jógahagyományban keresendők: az európai testépítés, a huszadik század eleji női tornamozgalom vagy akár a nacionalizmus eszméi is komoly szerepet játszottak létrejöttükben!
A Jógatest gazdag archív dokumentumanyagra és a jógát világhírűvé tevő, legendás máiszúri tanítványok generációjának még élő tagjaival készített interjúkra támaszkodva, rendkívüli alapossággal tárja fel a modern jóga történetét, filozófiai és gyakorlati hátterét.
„Singleton radikális, aprólékosan dokumentált, érzékeny elemzése teljesen világossá teszi, hogy az indiai civilizáció valóságos ikonjának tekinthető, ászanaalapú jóga valójában egyértelműen a gyarmati és posztkoloniális globalizáció hibrid terméke." – Joseph S. Alter, a Pittsburghi Egyetem professzora