„Soha nagyobb, szerteágazóbb tervet ember nem hajtott végre. Nagy Sándor vállalkozása sem volt ilyen merész, és sokkal könnyebb volt, sokkal nagyobb esélyei voltak” – nem más, mint maga Napóleon értékelte így azt a történelmi jelentőségű manővert, amivel Hannibál átvitte seregét az Alpok hágóin.
A karthágói fővezér a mai Franciaország földjéről Itáliába érkezve sikerrel közelítette meg stratégiai célkitűzését: a Róma és alávetett szövetségesei által uralt térséget tette a harcok színterévé, hogy azután közel két évtizedre megingassa a Tiberis parti város hatalmát. Afrikai és mediterrán tájakról származó harcosaival leküzdötte az ismeretlen alpesi terep és a zord téli időjárás okozta borzalmakat, és aminek még napjaink embere is csodájára jár, épségben juttatta céljához mind a 37 harci elefántját. Utóbbi bravúrját legújabb kori kalandorok próbálták egy-két elefánttal utánozni. A mai Olaszország területén aratta Hannibál a cannaei győzelmét, amely a kétoldali bekerítés iskolapéldájává vált a hadtörténetben, és később olyan hadvezérek vették át tanulságait, mint Napóleon, a német Graf von Schlieffen, az orosz Zsukov vagy az amerikai Norman Schwarzkopf tábornok. Az alpesi áttörés és a cannaei csata jelentették Hannibál pályájának csúcsát. A háborút Róma ellen azonban nem nyerhette meg.
A végső győzelemhez hiányoztak a szükséges források mind emberanyagban, mind pedig gazdasági tényezőkben. Így aztán egyedülálló katonai zsenialitása ellenére nem tudta elkerülni a kudarcot. De éppen a kimagasló tehetsége és a sorsdöntő siker esélytelensége között feszülő ellentét formálta meg fordulatokban gazdag életútját, amely győzelmek, bukások és feltámadások sorozatával ajándékozta meg a világot.
Könyvünk ebbe az eseménydús történetbe vezeti be olvasóját, miközben Hannibál hazájának, az észak-afrikai Karthágónak ugyancsak változatos históriáját is áttekinti. A gazdag tartalmat térképek, csatavázlatok és színes képek egészítik ki.